Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku?

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku?

Prowadzisz własną działalność? Upewnij się, czy w 2015 roku nie będziesz musiał stosować kasy fiskalnej! Nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie 1 stycznia 2015 roku, zmieniło istotnie kwestię zwolnień z obowiązku posiadania kasy.  

Wśród przedsiębiorców, którzy do końca lutego 2015 roku muszą obowiązkowo wyposażyć się w urządzenie fiskalne, znalazło zwłaszcza wielu usługodawców. Być może i Twoja firma 1 marca 2015 roku powinna wystartować z ewidencją sprzedaży na kasie fiskalnej! Sprawdź to! 

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku?

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku? To pytanie, ma ścisły związek z kwestią zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych, a także z tzw. katalogiem czynności wyłączonych ze zwolnień. Od zawartości tego katalogu zależy fakt, czy dany podatnik ma prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy, czy jest tego prawa pozbawiony. Lista wyłączeń to nie jest żadna nowość. Obowiązywała ona już w roku 2013 i 2014, będzie również obowiązywać też w latach 2015 i 2016. Treść katalogu w dużej mierze się nie zmieniła, ale pojawiło się w nim kilka istotnych nowości.

Poszerzenie katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 i 2016 roku

Minister Finansów ma prawo do wybrania czynności, dla których nie stosuje się zwolnień z kas fiskalnych. Czynności te zawarte są właśnie w katalogu wyłączeń. Jeżeli więc jakaś usługa albo dostawa towaru znajdzie się na liście wyłączeń, oznacza to, iż została objęta całkowitą ewidencją na kasie fiskalnej. Każdy podatnik wykonujący nawet jedną czynność wymienioną w katalogu,  musi ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kasy lub drukarki fiskalnej. Bez względu na wysokość rocznego obrotu, bez względu na sposób zapłaty, bez względu na fakt sprzedaży towarów przez Internet.

Aktualny katalog czynności wyłączonych ze zwolnień ważny w latach 2015 i 2016 znajdziemy w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r., w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jakie czynności dodano do tego katalogu?

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

1) dostawy:

(…)

o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów 

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,

h) doradztwa podatkowego,

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, na dwie kwestie. Po pierwsze, powyższy fragment katalogu wyłączeń pochodzi z ostatecznej wersji rozporządzenia (wersja z 7 listopada 2014 r.). Wersja ta różni się nieco od wersji projektowanej (projekt z lipca 2014 roku).  Dla przykładu całkowicie zmienił się zapis z Lit. g oraz inaczej sformułowano brzmienie Lit. i.

Po drugie, przywileju zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej pozbawiono nie tylko nowe usługi, ale także na liście znalazła się jedna nowa dostawa towaru.  

Wiesz już,  że w 2015 roku czeka Cię zakup kasy fiskalnej? Twoje usługi znalazły się na liście wyłączeń ze zwolnień? Zakup kasy przyprawia Cię o zawrót głowy? Kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Innova – nie masz pojęcia, które urządzenie wybrać? Śledź wpisy pojawiające się na naszej stronie. Będziemy zamieszczać na niej informacje, które pomogą uporać się z typowymi problemami nowych użytkowników kas fiskalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *