Jakie czynności nie mogą być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?

Usługi związane z dostawami konkretnych towarów oraz przewozy taksówkami to dwie najszersze grupy, którym nie przysługuje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pomocą urządzenia rejestrującego. Niezależnie od wysokości obrotu, tacy podatnicy muszą mieć kasy fiskalne już od pierwszej dokonanej sprzedaży.

Kasa fiskalna w taksówcePrzedsiębiorcy i osoby prowadzące sprzedaż swoich usług chętnie korzystają z praw do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. W świetle przepisów zwolnienie to przysługuje w przypadku niskich obrotów oraz małej ilości czynności sprzedażowych połączonej z dokumentowaniem fakturą. Istnieje jednak pewna grupa usług, których sprzedaż musi być rejestrowana już od pierwszego razu.

Kasa fiskalna w taksówce

Jedną z najbardziej znanych grup osób mających obowiązek ewidencjonowania już od pierwszej sprzedaży są taksówkarze. W każdym pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu osób i ładunków muszą być instalowane kasy fiskalne. Także większość osób świadczących usługi przewozów pasażerskich – regularnych i nieregularnych – w komunikacji samochodowej musi ewidencjonować swój obrót. Kasy fiskalne mają też obowiązek posiadać firmy zajmujące się sprzedażą gazu płynnego oraz dostawą wyrobów używanych jako paliwa silnikowe lub dodatki do nich.

Dostawa silników, przyczep i części

Kolejna bardzo duża grupa podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia, związana jest z szeroko pojętymi usługami dostawczymi. W myśl obowiązujących przepisów kasy fiskalne powinny posiadać podmioty zajmujące się dostawą części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów i nadwozi do pojazdów silnikowych. Do tej grupy zalicza się też dostawa kontenerów, przyczep, naczep oraz części do tych dwóch ostatnich i do pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego. Wymienić należy również usługi dostawcze części i akcesoriów do pojazdów silnikowych nie klasyfikowanych, z wyjątkiem motocykli. Ostatnia grupa usług dostawczych związanych z motoryzacją świadczona jest w zakresie silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju tych, które stosuje się w motocyklach.

Dostawa aparatu, sprzętu i elektroniki

Kasy fiskalne muszą posiadać również podatnicy zajmujący się dostawami sprzętu fotograficznego. Ze zwolnień mogą skorzystać jedynie te grupy, które dostarczają części i akcesoria do tych urządzeń. Ze zwolnień nie korzysta dostawa sprzętu radiowego, telekomunikacyjnego i telewizyjnego. Wyjątki to dostawa lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych, jak również części do aparatów i urządzeń do operowania obrazem i dźwiękiem oraz anten.

Dostawa tytoniu, alkoholu i nośników

Na zwolnienia nie mogą też liczyć podatnicy oferujący usługi dostawy wyrobów tytoniowych i większości napojów alkoholowych. Także dostawa wyrobów ze stali szlachetnej lub z jej udziałem, która nie może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. To jeszcze nie wszystko. Dostawa płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych, dyskietek, kart pamięci i kartridżów z nagranymi danymi również zalicza się do grupy usług, którym nie przysługuje prawo do zwolnienia.

Niezależnie od wysokości obrotów, podatnicy zajmujący się sprzedażą wszystkich tych usług muszą posiadać przynajmniej jedną kasę fiskalną już od pierwszej sprzedaży. Tak naprawdę takie urządzenie rejestrujące powinni kupić od razu, zanim jeszcze zaczną świadczyć jakiekolwiek usługi.

One comment on “Jakie czynności nie mogą być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?

  1. Dobry tekst, daje do myślenia. wpis jest świetnie napisany (samo przedstawienie informacji to trochę, dzisiaj, za mało). Czyta się go z prawdziwą przyjemnością. Czekam na kolejne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *