Kasy fiskalne 2015 – nowe przepisy ważne od 1 stycznia!

kasy fiskalne 2015 nowe przepisy

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów regulujące kwestię stosowania kas fiskalnych przez podatników. Aktualne przepisy dotyczące zwolnień z urządzeń fiskalnych zmuszą do ich zakupu dziesiątki tysięcy przedsiębiorców. Sprawdź kto kupi kasy fiskalne w 2015 roku i jakie zmiany w regulacjach obowiązują w 2015 i 2016 roku.

Kasy fiskalne 2015 – nowe rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie!

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostało opublikowane 7 listopada. Nowy akt prawny podatnicy mogą znaleźć w Dzienniku Ustaw pod poz. 1544. Jak długo będą obowiązywać przepisy tego rozporządzenia? Od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. – a więc przez dwa najbliższe lata.

Podatnicy znali ostateczną treść rozporządzenia od dwóch miesięcy. Wcześniej można było zapoznać się z projektem publikowanym w lipcu 2014 rok. Teraz, gdy rozporządzenie weszło w życie, nie ma żadnych wątpliwości, kto musi posiadać kasy fiskalne w 2015 roku, kto został pozbawiony przywileju sprzedaży towarów i usług bez kasy, a kto utrzyma jeszcze prawo do zwolnienia w kolejnych latach.

Kasy fiskalne 2015 – czego dotyczy nowe rozporządzenie?

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów aktualne od 1 stycznia 2015 roku, tak jak poprzednie rozporządzenie (z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), określa podmiotowe oraz przedmiotowe zwolnienia z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych lub drukarek fiskalnych. Podobnie też jak dokument ważny w latach 2013-2014 – nowe rozporządzenie precyzuje czynności, które zostały całkowicie wyłączone z jakichkolwiek zwolnień.

Kasy fiskalne 2015 – zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas

Każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, powinien zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi stosowania kas fiskalnych. Jeżeli nie wiesz nic jeszcze o zmianach związanych z kasami fiskalnymi, to zachęcamy Cię do nadrobienia zaległości jak najprędzej. Nowe regulacje Ministra Finansów weszły w życie 1 stycznia 2015 roku! Może się okazać, że na liście Twoich noworocznych postanowień, powinna znaleźć się kasa fiskalna lub drukarka fiskalna.

Kasy fiskalne w 2015 roku staną się faktem dla dziesiątek tysięcy przedsiębiorców, ponieważ aktualne rozporządzenie resortu finansów diametralnie zmieni ich sytuację. Ustawodawca bardzo ogranicza zakres korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych. Kilku dużych grup usługodawców z dniem 1 stycznia 2015 roku straciło prawo do sprzedaży bez kasy – wielu z nich do końca lutego 2015 roku będzie musiało wyposażyć się w te urządzenia, jeżeli chce kontynuować działalność zgodnie z prawem. Wśród  przedsiębiorców, dla których zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku nie mają już zastosowania znaleźli się m.in. fryzjerzy, mechanicy samochodowi, kosmetyczki oraz właściciele lokali gastronomicznych.

Chociaż w latach 2013 i 2014 mogli oni z korzystać ze zwolnienia podmiotowego i, jeśli nie przekroczyli określonego limitu obrotów w roku, nie musieli stosować kasy fiskalnej, teraz dobre czasy się dla nich skończyły.

Konieczność zakupu urządzeń fiskalnych przez podatników, ma związek z jedną z bardziej znaczących zmian w przepisach, a więc z poszerzeniem katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień. Na liście wyłączeń z kas aktualnej w latach 2015-2016 znalazły się bardzo popularne usługi oraz jedna nowa dostawa towaru. Zmienił się również zapis dotyczący sprzedaży nośników danych cyfrowych i analogowych – co może z kolei wpłynąć na sytuację niektórych właścicieli sklepów internetowych, korzystających dotychczas ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej. Ponadto zlikwidowano zwolnienie z kas dla małej liczby świadczonych usług. Czy jest coś, z czego można się jednak cieszyć? Owszem. Nowe rozporządzenie wprowadziło też korzystne dla podatników zmiany: inny sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego i trzeba przyznać, że ten nowy sposób jest dużo korzystniejszy, niż w latach 2013 i 2014. Podatnikom, którzy mają prawo do zwolnienia ze względu na niskie obroty, pozwoli dłużej je zachować – pomimo np. jednorazowej sprzedaży środka trwałego lub nieruchomości.    

Ważne zmiany w stosowaniu kas fiskalnych, które weszły w życie 1 stycznia 2015 roku:

  • Poszerzony katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w stosowaniu kas fiskalnych – nowe usługi i jedna nowa dostawa towaru
  • Likwidacja zwolnienia z kas fiskalnych dla niewielkiej liczby świadczonych usług
  • Nowy, korzystniejszy sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego

Kasy fiskalne 2015 – wersja ostateczna brzmi inaczej niż project

Warto na koniec uczulić podatników w pewnej kwestii. Upewnij się czy na pewno dotyczą Cię zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku i zapoznaj się z wersją rozporządzenia opublikowaną w listopadzie 2014 roku. Nawet jeśli zapoznałeś się z projektem dostępnym od lipca, musisz wiedzieć, że ostateczna treść nowego rozporządzenia różni się od treści z wersji projektowanej (projekt z lipca 2014 roku). Ustawodawca wprowadził kilka zmian – również w liście czynności wyłączonych z kas. Zmiany są drobne, ale istotne i mają charakter doprecyzowujący.

Zastanawiasz się, kto dokładnie musi posiadać kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Finansów? Kto utracił zwolnienie z kas fiskalnych od 2015 roku? Chciałbyś wiedzieć, jak liczyć limit obrotu do zwolnienia podmiotowego? A może zastanawiasz się od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną? Kasy fiskalne Posnet? Elzab? Kasy Novitus? Te nazwy nic Ci nie mówią? Nie martw się – wkrótce opublikujemy szereg artykułów, w których znajdziesz odpowiedzi na te pytania.    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *