Kasy fiskalne online w 2018 roku – co warto wiedzieć na ich temat?

online

Wieści o wprowadzeniu kas fiskalnych online przedsiębiorcy nie przywitali z entuzjazmem. I trudno im się dziwić, gdyż temat z nimi związany rodzi sporo obaw. Nowe urządzenie online będzie miało stałe połączenie z repozytorium Ministerstwa Finansów. Dane zebrane podczas wykonywanych operacji system będzie na bieżąco analizować i przesyłać. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? I z czym wiążą się owe zmiany?

Kasy online w 2018 – informacje, musisz znać

Nadejście nowych kas fiskalnych będzie oznaczało dla przedsiębiorców sporo zmian. Przede wszystkim zmieni się urządzenie, na którym będą dokonywać rejestracji swoich przychodów. Kasa online będzie wyposażona w moduł umożliwiający bezpośrednią komunikację z repozytorium – systemem Ministerstwa Finansów. Pobierane informacje będą przesyłane w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) i analizowane pod kątem poprawności.

Skąd chęć wprowadzenia kas fiskalnych online?

Urzędnicy chcą wdrożyć nowy system kas fiskalnych z kilku powodów. Jako jeden z nich podają wygodę ich użytkowania przez przedsiębiorcę, który nie będzie musiał gromadzić już paragonów w formie papierowej. Korzyść odniosą też konsumenci, zwłaszcza w przypadku produktów kupowanych na gwarancję. E-paragony nie będą blaknąć. Przesyłane za pośrednictwem unikalnego kodu nabywcy na maila, będą stanowiły potwierdzenie nabycia przedmiotu, a także dowód w razie jego reklamacji.

Przedsiębiorcy nie będą zobowiązani do gromadzenia papierowych paragonów fiskalnych, gdyż wszystkie informacje o transakcjach wędrować będą prosto do repozytorium Ministerstwa Finansów. Kopie dokumentów natomiast zapisywać się będą w formie cyfrowej w pamięci urządzenia fiskalnego.

Jako kolejny powód wprowadzenia nowego systemu kas fiskalnych, Ministerstwo podaje chęć uszczelnienia systemu podatkowego, a także większe możliwości dla konsumenta w zakresie dokonywania płatności metodą bezgotówkową.

Kasy fiskalne online – czy jest to dobry pomysł?

Z pewnością będą one sporym udogodnieniem dla przedsiębiorców i konsumentów. Jednak trudno, aby dziwił kogokolwiek fakt, że Ministerstwo Finansów może mieć wgląd to każdej – nawet najbardziej intymnej – listy naszych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *