Kasy fiskalne u lekarzy – w 2015 u wszystkich

kasy fiskalne u lekarzy 2015

Do maja 2011 roku lekarze mogli korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych, ze względu na rodzaj wykonywanej czynności. Ministerstwo Finansów z każdym rokiem pozbawia podatników przywileju sprzedaży bez kasy. Od stycznia 2015 roku całkowicie stracą prawo do zwolnienia lekarze. Dobre czasy się skończyły – kasy fiskalne w 2015 będą musiały być w każdym gabinecie lekarskim.

Kasy fiskalne u lekarzy – w 2015 u wszystkich

Ministerstwo Finansów postanowiło pozbawić lekarzy prawa do jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych. Przepisy, które regulują tę sprawę mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Do końca 2014 roku obowiązuje jeszcze rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), ale projekt nowego rozporządzenia, które ma zastąpić aktualne przepisy, został już opracowany.

Projektowane rozporządzenie nie zmienia wysokości limitu do zwolnienia podmiotowego (20,000 złotych lub mniej, jeśli podatnik dopiero rozpoczyna sprzedaż i liczy limit proporcjonalnie do okresu prowadzenia firmy). Znajduje się w nim jednak zapis, który poszerza katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych. Mamy na myśli § 4 ust. 1 pkt 2f, w którym czytamy, że Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:(…) świadczenia usług:(…) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Kasy fiskalne obowiązkowo w każdym gabinecie lekarskim

Zacytowany wyżej fragment, wskazuje na to, że w 2015 roku kasy fiskalne obowiązkowo będą musiały być w każdym gabinecie lekarskim. Obowiązek stosowania kasy obejmie wszystkich lekarzy, w tym lekarzy dentystów. Wysokość obrotu nie będzie miała już żadnego znaczenia, ponieważ lekarze stracą prawo do zwolnienia ze względu na niskie obroty. Każdy lekarz i każdy dentysta, który rozpocznie działalność w swoim prywatnym gabinecie, będzie miał obowiązek ewidencjonować sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej i wydawać paragony przyjmowanym pacjentom już od pierwszej czynności.

Kasy fiskalne u lekarzy – czy to dobry pomysł?

Ministerstwo Finansów wprowadzane wyłączenia ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 roku tłumaczy koniecznością przeciwdziałania nadużyciom. Zdaniem ustawodawcy lekarze stanowią jedną z grup tych podatników, którzy celowo zaniżają obrót, aby móc skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, co ma negatywne konsekwencje dla budżetu państwa.

Czy faktycznie taka konieczność istnieje? Czy lekarze i dentyści ukrywają prawdziwy przychód, by uniknąć kupowania kasy fiskalnej i ewidencjonowania na niej obrotów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *