Limit na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej spadnie do 20 tysięcy

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 stycznia 2013 roku rozporządzenia, które obniża wysokość limitu z 40 na 20 tysięcy złotych obrotu. Każdy, kto przekroczy ten limit, będzie musiał rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą urządzenia rejestrującego. Kasy fiskalne w dalszym ciągu nie będą musiały być rejestrowane przez rolników i inne grupy przedsiębiorców zwolnionych z tytułu prowadzonej działalności.

Do tej pory kasy fiskalne musiały być rejestrowane w przedsiębiorstwach, których obroty sprzedaży dla klientów nie prowadzących działalności gospodarczej nie przekraczały 40 tysięcy dla kontynuujących działalność i 20 tysięcy dla nowych przedsiębiorców. Ten stan rzeczy ma się zmienić z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Spadający limit

Ministerstwo Finansów tworzy projekt rozporządzenia, według którego od początku 2013 roku limit obrotów, którego przekroczenie będzie skutkować obowiązkiem rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, spadnie do 20 tysięcy złotych. Nowe przepisy będą obowiązywać nie tylko firmy działające na rynku rok, lecz także wszystkie inne. Celem tego rozporządzenia jest stopniowa redukcja ulg przysługujących przedsiębiorcom o niskich obrotach. Zgodnie z zapisem w ustawie o VAT, resort finansów chce doprowadzić do sytuacji, gdy nikt nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.

Rolnicy wciąż zwolnieni

Prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzeń rejestrujących zachowają poszczególne grupy podatników prowadzących działalność o ustalonym charakterze, które do tej pory z niego korzystały. Kasy fiskalne nie będą musiały być rejestrowane między innymi przez rolników i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarowania odpadami. Pojawi się jednak dodatkowa grupa, na którą zostanie nałożony obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas – szkoły nauki jazdy. Ministerstwo uzasadnia ten pomysł licznymi nadużyciami popełnianymi przez przedsiębiorców z tej grupy. Niektóre szkoły często zaniżały wysokość pobranych opłat w księgach podatkowych lub  w ogóle ich nie wykazywały.

Nowi będą mieć proporcjonalnie

A co z przedsiębiorcami, którzy dopiero rozpoczęli działalność? Limit w ich przypadku pozostanie bez zmian. Jedyna modyfikacja będzie polegać na określeniu proporcji dla obowiązującego limitu w stosunku do rzeczywistego okresu prowadzenia działalności. Jak to rozumieć? Zależnie od tego, w którym kwartale roku firma rozpoczęła działalność, limit zostanie zmieniony proporcjonalnie dla liczby miesięcy, w których przedsiębiorstwo rzeczywiście prowadzi sprzedaż. Jak do tej pory firmę, która powstała w styczniu danego roku, obowiązuje taki sam limit wysokości obrotu, jak firmę, która powstawała na przykład w październiku. Od 2013 roku limit ma być wyznaczany według liczby miesięcy, w których firma prowadziła sprzedaż.

W poszukiwaniu kasy

Jak widać, kasy fiskalne będą coraz bardziej powszechne w coraz większej ilości przedsiębiorstw. Warto już zawczasu dowiedzieć się, jak dobrze wybrać najlepsze urządzenie i kiedy starać się o zwrot kosztów z tytułu zakupu kasy fiskalnej.

One comment on “Limit na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej spadnie do 20 tysięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *