Nowe nazwy czy nowa kasa fiskalna? Dylematy przed 1 października 2013 roku

2013 rok zmian w użytkowaniu kas fiskalnych

Programowanie nowych nazw towarów lub usług w posiadanej kasie fiskalnej czy zakup nowego urządzenia fiskalnego z większą bazą PLU? Oto dylemat przed jakim stanęło wielu podatników po wejściu w życie rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363).

Przyczyną dylematów przedsiębiorców, jest wymaganie zawarte w § 8 ust. 1 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku w sprawie kas. Ktoś powie, że to żadna rewolucja – kwestia, której dotyczy ten paragraf, to nazwa towaru lub usługi zamieszczana na paragonie fiskalnym. Faktycznie sam wymóg nie jest niczym nowym, natomiast jego doprecyzowanie w tym dokumencie resortu finansów, budzi kontrowersje. Od 1 października 2013 roku nazwa towaru lub usługi ma być tak sformułowana, by pozwalała na jednoznaczną identyfikację produktu, do którego się odnosi.

Jak to rozumieć?

Podatnicy mają wątpliwości. W odpowiedzi na nie Ministerstwo Finansów zamieściło oficjalne wyjaśnienie i interpretację opublikowanych przepisów. W założeniu chodzi o to, by nazwa na paragonie była tak dokładna, aby konsument kupujący w naszym sklepie mógł dokonać bez problemu kontroli swoich zakupów. Również organ podatkowy, który nas skontroluje, ma bez problemu zweryfikować prawidłowość zastosowanej stawki podatku, dzięki jednoznacznym nazwom wskazującym na dany produkt, o konkretnej cenie.

Sposób zaprogramowania kasy fiskalnej, jak wyjaśnia resort finansów, ma ścisły związek z oferowanym przez podatnika asortymentem oraz cenami sprzedawanych przez niego produktów. Właśnie cena, ma duże znaczenie, jeśli chodzi o identyfikację produktu lub usługi. Dlaczego? Ponieważ w sytuacji, w której podatnik oferuje towary tego samego rodzaju (np. pomidory), ale o innej cenie (np. ze względu na odmianę), to nie może zastosować dla nich jednej nazwy. Jeżeli nasz przykładowy pomidor występuje w sklepie w trzech odmianach: gruntowy, malinowy, koktajlowy,  każda odmiana ma inną cenę za kilogram, to należy tę różnorodność zasygnalizować w nazwie. Na paragonie fiskalnym pojawić się muszą nie jedna, lecz trzy precyzyjne pozycje pomidor gruntowy, pomidor malinowy, pomidor koktajlowy.

Czy się pomieszczą?

W praktyce dla podatnika powstaje problematyczna kwestia: Lista pozycji wprowadzonych do pamięci kasy, urośnie kilkakrotnie. Przedsiębiorców czeka kolosalna praca po nocach nad stworzeniem i przyporządkowaniem nowych, jednoznacznych nazw. Co jednak, gdy firma dysponuje starszą i tanią kasą fiskalną z małą bazą towarową PLU? Z wąską rolką papieru, na której drukuje się w wierszu niewiele znaków nazwy towaru?     
Ministerstwo Finansów w swych wyjaśnieniach zapewnia, że podatnik nie musi wymieniać kasy fiskalnej na nową, ale musi dostosować do wymogów rozporządzenia urządzenie rejestrujące, które posiada. Jeśli jednak przedsiębiorca nie może dostosować swojej kasy fiskalnej z powodów wspomnianych powyżej – zakup nowocześniejsze kasy to po prostu konieczność. Nie ma już wiele czasu na decyzję i wybór nowego modelu urządzenia rejestrującego z rozbudowanymi funkcjami i dużą bazą PLU.

Ewidencja sprzedaży towarów lub usług z nowymi jednoznacznie identyfikującymi musi się rozpocząć 1 października 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *