Termin wprowadzenia kasy fiskalnej – dla kogo 1 marca 2015 roku?

Księgowy wyjaśnia dla kogo kasa fiskalna

1 marca 2015 roku to dla wielu podatnik termin wprowadzenia kasy fiskalnej do działalności. Na zakup i instalację kasę zostało już naprawdę mało czasu. Za dwa tygodnie przedsiębiorcy będą musieli dysponować w firmach gotowym do pracy urządzeniem fiskalnym. Czy Ciebie również dotyczy ten termin?

Zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych zmuszają do zakupu urządzeń fiskalnych dziesiątki tysięcy przedsiębiorców. Wielu z nich dotychczas korzystało dotychczas z prawa do zwolnienia z kas – jednak od 1 stycznia 2015 roku utracili ten przywilej. W takiej sytuacji znalazło się chociażby wielu usługodawców – ustawodawca dodał bowiem kilka nowych usług do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych.

Od 1 marca 2015 roku kasy fiskalne dla usługodawców

Od 1 marca 2015 roku kasę fiskalną musi zacząć stosować między innymi właśnie wielu usługodawców. Każdy podatnik, który wykonuje usługi nowo dodane do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż z zastosowaniem kasy – nawet jeśli w latach 2013-2014 mógł korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Fryzjer, kosmetyczka, lekarz, wulkanizator i wielu innych usługodawców, po wejściu w życie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień, straciło prawo do zwolnienia z kas fiskalnych. Na wywiązanie się z obowiązku wprowadzenia kasy mają dwa miesiące. Jeżeli w 2015 roku kontynuują świadczenie usługi, którą ustawodawca dodał do katalogu wyłączeń, a do końca grudnia 2014 roku mogli korzystać z prawa do zwolnienia, to dwa miesiące liczą od 1 stycznia 2015 roku. Oznacza to, że kasa fiskalna musi się pojawić w ich firmie najpóźniej 1 marca 2015 roku.

Od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku?

Jeżeli dopiero planujesz działalność usługową, w ramach której będziesz wykonywał nowo dodane do katalogu czynności, być może zastanawiasz się, od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną w takiej sytuacji? Gdy już decydujesz się na wystartowanie z działalnością usługową, masz również dwa miesiące na wprowadzenie kasy. Od kiedy dokładnie policzysz ten termin? Od końca miesiąca, w którym rozpoczęła się sprzedaż nowo dodanej usługi.

Termin wprowadzenia kasy fiskalnej dla nowej dostawy towaru

Osoby zajmujące się nowo dodaną do katalogu wyłączeń dostawą towarów, muszą jednak wiedzieć, że dla nich termin wprowadzenia kasy fiskalnej jest inny. Aktualny w latach 2015-2016 katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas został poszerzony o dostawę perfum i wód toaletowych. Jeżeli więc w planach masz sprzedaż tych produktów to pamiętaj, że kasę fiskalną w tym wypadku musisz wprowadzić właściwie od razu. Nie ma przy tym znaczenia czy sprzedajesz perfumy przez Internet (sprzedaż wysyłkowa), w ramach handlu obwoźnego czy tradycyjnie w sklepie. Pierwsza wykonana transakcja w historii firmy musi zostać na zarejestrowana z zastosowaniem kasy fiskalnej i potwierdzona paragonem, jeżeli chcesz prowadzić działalność zgodnie z przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *