W 2015 kasa fiskalna dla każdej kosmetyczki

Od 1 stycznia 2015 roku wejdą w życie przepisy, które diametralnie zmienią kwestię posiadania kasy fiskalnej w gabinetach kosmetycznych. Kasa fiskalna dla każdej kosmetyczki będzie w przyszłym roku obowiązkowa.

Kasy fiskalne to temat, który żywo interesuje wielu podatników. Zwłaszcza, że z roku na rok przybywa osób, które muszą stosować kasy, jeśli chcą prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z prawem.

Z końcem grudnia 2014 roku wygasa rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt nowego dokumentu, który zastąpi listopadowe regulacje, został już opracowany. Zmiany w przepisach, jakie przyniesie projektowane rozporządzenie, niepokoją podatników. Wielu ustawodawców straci bowiem dotychczasowe zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Zanim pojawiły się oficjalne informacje na temat nowego rozporządzenia, przedsiębiorcy obawiali się przede wszystkim kolejnego zmniejszenia limitów do zwolnienia podmiotowego. Obawy okazały się jednak nieuzasadnione – limit pozostał bez zmian, nadal jest to 20,000 zł rocznie, lub mniej w przypadku podatników, którzy obliczają jego wysokość w proporcji.

Niestety jednak wielu przedsiębiorców, a dokładnie usługodawców, w 2015 będzie musiała kupić kasy fiskalne. Nie ze względy na inny limit, ale całkowite pozbawienie przywileju sprzedaży bez kasy. Nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, poszerzy bowiem katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas.

Wśród usług, dla których od nowego roku nie będzie można już zastosować żadnego prawa do zwolnienia znalazły się usługi kosmetyczne oraz kosmetologiczne. Wynika to jednoznacznie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h  projektowanego rozporządzenia:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…) 2) świadczenia usług: (…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

Zgodnie z tym zapisem, w 2015 roku kasa fiskalna dla każdej kosmetyczki, która świadczy usługi w ramach własnej firmy, będzie obowiązkowa.

Wszelkie prawa do jakichkolwiek zwolnień z obowiązku stosowania kasy, kosmetyczki utrzymają tylko do końca grudnia 2014 roku. Od 1 stycznia 2015 roku nie będzie ich dotyczyło żadne zwolnienie, ponieważ usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne zostaną wyłączone ze zwolnień na mocy nowego rozporządzenia.

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej dotyczy zarówno kosmetyczek, które mają własny gabinet, jak i tych, które świadczą usługi z dojazdem do klienta. Paragon fiskalny będą musiały bezwzględnie wystawiać osoby, które w 2015 zaczynają działalność oraz te, które ją kontynuują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *