W 2015 kasa fiskalna u każdego mechanika

Kasa fiskalna będzie od przyszłego roku obowiązkowa dla każdego mechanika. Znany jest projekt rozporządzenia, które wprowadzi nowe regulacje w kwestii stosowania kas. Sprawdź czy zmiany w przepisach będą dotyczyły również twojego warsztatu samochodowego.

Masz warsztat samochodowy? Przygotuj się na zakup kasy fiskalnej w 2015 roku! Każda podatnik świadczący m.in. usługi naprawy pojazdów będziesz miał obowiązek stosowania kasy fiskalnej i drukowania paragonów fiskalnych dla klientów.

Nowe obowiązki podatników mają związek z wejściem w życie rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnień – dokument ten został już opracowany. Wynika z niego wyraźnie, że usługodawcy, którzy prowadzą warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacyjne czy tez stacje diagnostyczne utracą całkowicie przywilej sprzedaży bez kasy. Resort finansów postanowił bowiem od 2015 roku poszerzyć katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień w stosowaniu kas fiskalnych.

Usługi  zawarte w tym katalogu objęte są koniecznością ewidencji z wykorzystaniem kasy fiskalnej –i to bezwzględnie. Na zaktualizowanej liście wyłączeń znalazły się między innymi czynności wykonywane właśnie w warsztatach samochodowych. Wymieniono je w § 4 ust. 1 pkt 2c-e wspomnianego rozporządzenia:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…) c

) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów

Co zapis ten oznacza dla każdego mechanika? Nic innego jak tylko to, że od 2015 roku będą musieli stosować kasę fiskalną przy każdej usłudze. Podatnik, który wykonuje wyżej wymienione usługi będzie miał do wyboru albo zainstalować kasę w określonym przepisami terminie albo zakończyć świadczenie tych usług, jeśli nie chce narazić się na mandat podczas kontroli skarbowej.

A co z prawem do zwolnienia ze względu na niskie obroty, z którego teraz korzysta wielu mechaników? W przyszłym roku nie będzie ono miało żadnego znaczenia. Usługodawca mający warsztat, który do końca 2014 roku będzie prowadził działalność i może korzystać z takiego zwolnienia – utrzyma to prawo tylko do końca lutego 2015 roku. Najpóźniej 1 marca 2015 roku będzie musiał rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży z użyciem gotowej do pracy kasy fiskalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *